Szybkie pisanie na klawiaturze jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Jak dojść do poziomu 60 słów na minutę, a nawet tę granicę przebić? Tego dowiesz się w tym poście.
Poprawne ułożenie rąk podczas pisania
Aby pisać jak najszybciej, musimy w odpowiedni sposób ułożyć dłonie na klawiaturze. Pisanie jednym czy dwoma palcami nie wchodzi w grę — do efektywnego wprowadzania tekstu potrzebujemy użyć wszystkich palcy. A więc jak ułożyć je na klawiaturze? Poniższa grafika powinna pomóc.
Tak jak widzisz prawie wszystkie palce, mają wciskać zaledwie jeden pion klawiszy. W ten sposób ograniczasz ruchy do minimum, a co za tym idzie wciskanie poszczególnych klawiszy, zajmuje mniej czasu.
Wiemy już jak ułożyć ręce na klawiaturze. Gdzie ćwiczyć pisanie?
Najlepszym miejscem do ćwiczenia szybkiego pisania jest strona https://www.keybr.com/, oto dlaczego:
- Strona sprawdza, w jakim tempie wciskamy każdy pojedynczy klawisz. Dzięki temu strona daje nam częściej słowa w których znajdują się litery spowalniające nasze ogólne pisanie.
- Keybr zbiera statystyki! Jeżeli mnie znacie, wiecie, że statystyki to coś, co kocham, jeżeli już mamy ćwiczyć szybkie pisanie to dobrze udokumentowany progres to podstawa. Takie statystyki możecie sprawdzić po wejściu na stronę:
- Czas spędzony na ćwiczeniu — mój aktualnie wynosi aż 11 godzin!
- Ilość ukończonych lekcji
- Maksymalna prędkość pisania
- Średnia prędkość pisania
- Na stronie mamy dostęp do wykresów pokazujących ogólny progres jeżeli chodzi o szybkość, ale też dokładność pisania. Możemy też sprawdzić naszą prędkość w odniesieniu do poszczególnych klawiszy.
- Możemy porównać się z innymi osobami. Dostajemy informacje, ile procent osób bijemy swoją najlepszą prędkością, jak i tą średnią.
- Strona posiada jasny i ciemny tryb (ja polecam ten drugi, dla oszczędzenia oczu).
- To, w jaki sposób się uczymy, możemy mocno dostosować. Od tego ile słów chcemy mieć w każdej lekcji, aż do tego czy chcemy mieć także duże znaki/ znaki interpunkcyjne.
Tak jak widzisz plusów jest ogrom. Tutaj możesz sprawdzić mój profil: https://www.keybr.com/profile/32meebs
Inne układy klawiatury
Domyślnie wszyscy korzystamy z układu QWERTY. Może zdarzyło Ci się kiedyś kliknąć jakieś klawisze i nagle zamiast Y miałeś Z? To znaczy, że przełączyłeś się na układ QWERTZ. Poza tymi układami mamy też między innymi Dvorak i Colemak, ale o nich innym razem.